زگیل تناسلی, مجله سلامتی

علائم زگیل تناسلی چیست؟ایا زگیل تناسلی درمان میشود؟

زگیل تناسلی یا HPV چیست ؟

زگیل تناسلی یا HPV چیست ؟

 

زگیل تناسلی یا HPV چیست ؟در سال‌های اخیر زیاد در مورد خطرات ناشی از زگیل تناسلی شنیده‌ایم یا خبرهایی در مورد سرطان‌زا بودن آنها خوانده‌ایم. اما آیا می‌دانید علائم زگیل تناسلی چیست و چه تبعاتی برای فرد بدنبال دارد؟

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های آمیزشی در جهان است که به واسطه اِچ‌پی‌وی (ویروس پاپیلوم انسانی) بوجود می‌آید.

راه انتقال این ویروس، پوست و مخاط (پوشش مرطوب اعضای داخلی بدن) است. مهمترین راه انتقال زگیل تناسلی  تماس جنسی است، به ویژه از راه واژن و مقعد. اما گفته می‌شود که انتقال ویروس از راه دهان هم امکان‌پذیر است.

در موارد کمی تماس با پوست اطراف ناحیه تناسلی (بدون دخول) یا تماس اعضای تناسلی (بدون دخول) می‌تواند باعث انتقال بیماری شود.

در نادرترین موارد هم ممکن است اچ پی وی از مادر به جنین منتقل شود.

ویروس اچ‌پی‌وی با سرطان دهانه رحم مرتبط است. تقریبا در تمام مبتلایان به سرطان دهانه رحم این ویروس پیدا می‌شود. این ویروس در ابتلا به سرطان مقعد، دهان و گلو و سرطان پروستات هم نقش دارد.

نشانه‌های زگیل تناسلی

اکثر افراد مبتلا به اچ پی وی علائمی ندارند. اما اگر نشانه‌ای هم داشته باشند،  علائم زگیل تناسلی خفیف هستند همانند درد، خارش و خونریزی.

ممکن است فرد از آلوده بودن خود اطلاع نداشته باشد.

علائم ویروس اچ پی وی احتمالا ۲ تا ۳ ماه بعد از ابتلا به عفونت ظاهر می‌شود.

البته ممکن است علائم ویروس اچ پی وی از ۳ هفته تا چند سال پس از عفونت دیده شوند.

زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده تنها در حالتی که عفونت فعال است، ظاهر می‌شوند.

اما باید بدانید هنگامی که زگیل قابل مشاهده نباشد نیز امکان انتقال ویروس وجود دارد.

به صورت کلی، زگیل تناسلی ضایعات گوشتی در اندازه‌های متفاوت هستند .

زگیلهای تناسلی ممکن است به صورت منفرد یا تجمعی (به شکل گل‌کلمی) در ناحیه تناسلی، مقعد یا دهانه رحم پدیدار شوند.

انواع اچ پی وی (ویروس زگیل تناسلی)

زگیل تناسلی ممکن است خودبخود خوب شود یا بدون تغییر باقی بماند. اما احتمال اینکه گسترش پیدا کند و عفونی شود نیز زیاد است.

همان طور که گفتیم اچ پی وی ده‌ها نوع مختلف دارد که از میان آنها باید به گونه‌های ۱۶ و ۱۸ اشاره کرد که بیشترین نقش را در ایجاد سرطان دهانه رحم دارند.

ویروس اچ پی وی به چند نوع پایه‌دار، خوشه‌ای یا به صورت نقاط کوچک و برآمده روی واژن تقسیم می‌شود و برحسب نوعی که دارد درمان خاص خود را دارد.

 

شیوع زگیل تناسلی در ایران

 

زگیل تناسلی ضایعات گوشتی در اندازه‌های متفاوت هستند که ممکن است به صورت منفرد یا تجمعی (به شکل گل‌کلمی) در ناحیه تناسلی، مقعد یا دهانه رحم پدیدار شوند.

ویروس اچ‌پی‌وی به قدری شایع است که می‌توان گفت تقریبا هر مرد یا زنی در طول عمر خود با این ویروس در تماس قرار می‌گیرد. دلیلش هم این است که این ویروس بیش از صد نوع مختلف دارد که فقط ۴۰ نوع آن در ناحیه تناسلی ایجاد بیماری می‌کند.

البته باید بدانید که زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی فرق دارد. تبخال تناسلی را ویروس هم‌خانواده تب‌خال صورت ایجاد می‌کند.

این در حالیست که ویروس زگیل دستگاه تناسلی، HPV است.

دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز در اوایل تابستان (۹۷) در مورد آمار شیوع زگیل تناسلی در ایران گفت اچ‌پی‌وی (ویروس زگیل تناسلی) در ایران فوق‌العاده شیوع پیدا کرده است.

این در حالیست که ویروس پاپیلومای انسان (HPV) یکی از علل اصلی سرطان‌های دهانه رحم است و بیش از نود درصد موارد سرطان دهانه رحم به این ویروس مربوط است.

اچ‌پی‌وی در آقایان هم ممکن است موجب سرطان شود.

ویروس پاپیلومای انسان (HPV) یکی از علل اصلی سرطان‌های دهانه رحم است و بیش از نود درصد موارد سرطان دهانه رحم به این ویروس مربوط است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *