آرایشی و بهداشتی, بیماری های کبدی, قهوه های گانودرما, مجله سلامتی, مکملهای درمانی

5 قدم برای بهبود عملکرد کبد

5 قدم برای بهبود عملکرد کبد

5 قدم برای بهبود عملکرد کبد

برای بهبود عملکرد کبد راهکارهای گوناگونی وجود دارد که 5 راه اثر گذار آنرا به تفکیک بیان میکنیم .

 

1)دوری از مواد مخدر و مصرف بالای نوشیدن الکل:

الکل در کبد پردازش میشود و یک شب نوشیدن بسیار زیاد الکل به معنی  تلاش تمام مدت کبد برای بازگشت به حالت عادی میباشد.اگر دارو مصرف میکنید و نگران سلامت کبد خود هستید،با پزشک درباره داروهای جایگزین مشورت کنید و از داروهای با دوز کمتر استفاده کنید.

2) رژیم ضد التهابی  ومواد غذایی ارگانیک :

رژیم غذایی به تنهایی بر عملکرد کبد اثر میگذارد.کبد چرب را میشکند، پروتئین را تبدیل میکند و مواد سمی را دفع میکند پس اگررژِم غذایی مناسب نداشته باشیم کبد باید تلاش بیشتری کند.یک رژیم کم قند و با پایین ترین میزان سموم که حاوی فیبر بالا باشد،برای محافظت از سلامت کبد بسیار حیاتی است.مصرف بالای فیبر و آنتی اکسیدان ها به بهب.د آسیب ها و بیماری های کلیوی کمک میکنند.

با خوردن مواد خوراکی کامل وطبیعی از جمله منابع تصفیه نشده کربوهیدرات ها ،سبزیجات،میوه ها و چربی های سالم میتوانید سلامتی کبد خود را حفظ کنید.هنگامی که صحبت از پروتئین و چربی رژیم شما میشود،تخم مرغ،گوشت و غذاهای دریایی مثالهای خوبی هستند.

استفاده از مواد غذایی ارگانیک یکی از معدود روشهای اثبات شده برای پایین آوردن سطح سموم دریافتی است.مواد غذایی ارگانیک و با آنتی اکسیدان بالا ،با اثرات منفی استرس،آلودگی و رژیم غذایی نامناسب مبارزه میکنند و در عین حال توانایی سم زدایی کبد و دفع سموم از طریق ادرار را افزایش میدهد.

برخی از بهترین مواد غذایی ضد التهابی برای عملکرد بهتر کبد عبارتند از :

غذاهای ترش:

مانند سبزیجات سبزرنگ از جمله  خردل سبز،آرگولا،کاسنی و گل قاصدک. این مواد خوراکی حاوی مواد معدنی ضروری میباشند که به تعادل جریانها و کاهش فلزات سنگین در خون کمک میکند.

غذاهای پروبیوتیک:

ماست،کومبوچوا ، کفیرو ماست سنتی حاوی پروبیوتیک ها هستند.

پروبیوتیک ها ،باکتری های سالم برای ما فراهم میکنند که ضامن سلامتی روده هستند.

 

سبزیجات سبز رنگ:

انواع سبزیجات سبز رنگ دارای خاصیت ضد التهابی و حاوی آنتی اکسیدان ها هستند.چنین ترکیباتی سطح گلوتاتیون را افزایش میدهند که رادیکال های آزاد را در بدن نابود میکند

 

 

سبزیجات چلیپایی:

این سبزیجات حاوی پتاسیم هستند و به شما کمک میکنند تا با سرطان ها مبارزه کنید.سبزیجات چلیپایی تولید آنزیم های گوارشی را افزایش میدهند که به سم زدایی کبد و افزایش توانایی کبد برای درف سموم و فلزات سنگین از خون کمک میکنند.

 

 

گیاهان تازه :

زرد چوبه، جعفری، ریحان، گشنیز و آویشن به تولید گلوتاتیون و پایین آوردن التهاب کمک میکنند.بعنوان مثال زرد چوبه حاوی ترکیبات مفیدی است که به مبارزه با سم های ساخته شده در بدن ، بهبود جریان ها و  داشتن فشار خون سالم کمک میکند.

 

میوه های سرشار از آنتی اکسیدان:

میوه هایی مانند توت ها و طالبی به تعادل الکترو لیت های مورد نیاز کبد مانند منیزیم،کلسیم و پتاسیم کمک میکنند

 

چای سبز:

چای سبز و بخصوص چای سبز ماچا حاوی ترکیبات قدرتمندی بنام کاتچین است که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل کرده و با رادیکال های آزاد خون مبارزه میکند .همچنین این ترکیب به کاهش التهاب و پایین آوردن تاثیرات اکسیداتیو استرس بر ارگان های گوارشی کمک میکند.

 

روغن نارگیل:

یکی از بهترین منابع اسید های چرب زنجیره متوسط روغن نارگیل است که حاوی چربی های سالم مفید از جمله لاریک اسید است.اسید های چرب تری گلیسیرید زنجیره متوسط خاصیت ضد قارچی ، ضد میکروبی و ضد ویروسی دارند که به سم زدایی کبد ، کاهش میل به مواد غذایی کم ارزش و بهبود انرژی بدن کمک میکنند.

 

سرکه سیب :

این محصول از تخمیر آب سیب بدست می آید که حاوی آنزیم های مفید و آنتی اکسیدان هایی مانند استیک اسید و مالیک اسید است.

 

3) مکملهای بهبود دهنده سلامت کبد:

چندین گیاه طبیعی هستند که از قرنها پیش برای کمک به سوخت و ساز مواد شیمیایی ،نسخه های پزشکی ،آنتی بیوتیک ها هورمون ها و مواد مغذی مانند پروتئین ها و چربی در کبد استفاده میشده اند.در حالی که گیاهان لزوما برای درمان بیماری موثر نیستند اما چندین گیاه قدرتمند به تبدیل مواد مغذی و دفع سموم کمک میکنند.

 

خار مریم:

یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدانی است که به پیشگیری از خالی شدن ذخایر گلوتاتیون در کبد کمک کرده و همچنین با بیماری کبدی مبارزه میکند.

 

ریحان مقدس:

این گیاه حاوی روغنهای ضروری میباشد که به مبارزه با باکتری ها،فلزات سنگین و حتی قارچ ها کمک میکند.

قارچ گانودرما:

اين قارچ به عنوان تقويت كننده سيستم ايمني شناخته شده است و از دسته داروهاي طب سنتي چين، ژاپن و آسياي شرقي مي باشد.( کلیک کنید)

اين قارچ داراي تركيبات شيميايي  متنوعي است كه اثرات ضد سرطاني دارند و بدلیل وجود آنتی اکسیدان بالا در این قارچ سیستم  ايمني را تقويت مي كنند و همچنین بر بهبود عملکرد کبد بسیار موثر است.

 

گل قاصدک:

این گیاه یک ادرار آور طبیعی است یعنی به شما کمک میکند جریان های بدن را به تعادل برسانید و تلاش کبد برای دفع سمها را بهبود بخشید. سیستم ایمنی را تقویت کنید ،درد های گوارشی را تسکین دهید و قند خون را متعادل کنید.

 

4) کاهش استرس و بخشش:

بخشش چه ارتباطی با کبد دارد؟اغلب به هورمونها باز میگردد.

کل نگر ها احساسات را با آسیب های کبدی گره خورده میدانند.

همانطور که میدانید استرس مزمن باعث مشکلات احساسی ،مشکلات ارتباطی و همچنین احساس گناه ،عصبانیت یا شرمندگی میشود که همه اینها بر سیستم گوارش و ایمنی ما اثر میگذارند.

تحقیقات نشان میدهد که استرس ،واکنشهای التهابی را شدت میبخشد و باعث بدتر شدن وضعیت بیماریهای کبدی میشود.

5)  ورزش و حرکت دادن بدن:

مطالعات نشان میدهند که ورزش التهاب و اکسیداتیو استرس در چاقی های مرتبط با بیماریهای کبدی را کاهش میدهد.

به این خاطر که کبدخون را پردازش و ذخیره میکند. پس جریان خون برای پاکسازی بیشتر مشخص میشود.

زمانی که در بدن جریان خون بطور موثر گردش نکند ،ما مستعد مشکلات مختلف میشویم.

در زمان فعالیتهای فیزیکی قلب خون بیشتری پمپاژ میکند و کبد بهتر میتواند خون را برای مغز، ارگان ها، مفاصل، عضلات و  تاندون ها آزاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *